Georgia prijala zákon „tlkotu srdca“

By , 25. mája 2019 22:46

Guvernér amerického štátu Georgia, Brian Kemp podpísal zákon, ktorý je známy ako zákon “tlkotu srdca”, ktorý zakazuje výkon potratu od momentu zachytenia stanovenia činnosti srdca. Týmto zákonom predkladatelia chcú zamedziť, aby dochádzalo k voľnému stanovovaniu štádia tehotenstva zo strany lekárov tak, aby potraty boli uskutočniteľné. Zároveň sa snaží vyhovieť rozhodnutiu Najvyššieho súdu, že úplný zákaz potratov na úrovni štátov je protiústavný. Takýto zákaz musí byť prijatý na úrovni celej krajiny. Nový zákon bude účinný od januára 2020. Činnosť srdca počatého dieťaťa začína okolo šiesteho týždňa.

„Podpisom tohto zákona som chcel uistiť všetkým obyvateľov Georgie, že majú mať právo v našom úžasnom štáte žiť a rásť. Georgia je štát, ktorý si cení život. Povstaneme pre tých, ktorí nedokážu za seba hovoriť”, uviedol guvernér.

Guvernér uviedol, že očakáva, že proti novému zákony vznikne odpor, ale svoju úlohu vníma v tom, že zákon ochráni: “Naša úloha je presadzovať a bojovať za správne veci. Nebude to jednoduché, ale svoju úlohu splníme. Budeme pokračovať v boji za život.”

Odporcovia zákona už avizovali, že sa obrátia na súd. Zakazovať na úrovni štátov úplne potraty je podľa vyjadrení Najvyššieho súdu protiústavné. Ochrancovia života sa preto snažia presadiť také legislatívne riešenia, ktoré nepredstavujú úplný zákaz, ale minimalizujú časový priestor pre výkon interrupcie.

zdroj: svetlosveta.sk