Archanjel Rafael

By , 24. septembra 2023 9:16

Jeho meno znamená „Boží liek“. Svätý Rafael je vynikajúci orodovník, špeciálny patrón chorých a cestujúcich, ktorý prináša naše modlitby k Bohu. Je jedným z najvyšších anjelských duchov, ktorí pomáhajú Bohu, a preto je v stave, aby od Boha žiadal milosti, ktoré potrebujeme.

Spomína sa v knihe Tobiáš v príbehu, kde významne pomáhal Tóbimu a jeho synovi Tobiášovi. Keď si ten hľadal sprievodcu na dlhú cestu, narazil na Rafaela, no nevedel, že je to anjel. Zastavili sa u príbuzného, ktorého dcéru si Tobiáš vzal za ženu a Rafael ju oslobodil od zlého ducha. Uzdravil aj Tóbiho zo slepoty, a keď ten chcel Rafelovi ďakovať, archanjel mu rázne pripomenul:

Dobrorečte Bohu a zvelebujte ho pred všetkým, čo žije, za dobrá, ktoré vám preukázal; velebte a ospevujte jeho meno… Keď si sa modlil ty a Sára, ja som prednášal spomienku vašej modlitby pred Pánovu slávu… Boh ma poslal, aby som uzdravil teba i tvoju nevestu Sáru. Ja som Rafael, jeden zo siedmich anjelov, čo sú vždy pripravení predstúpiť pred Pánovu velebu…“