Národný týždeň manželstva

By , 10. februára 2019 13:09

Národný týždeň manželstva (NTM) je týždenná iniciatíva na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína – stále obľúbenejšieho sviatku spájaného s láskou a partnerskými vzťahmi.

Cieľom NTM je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. NTM vytvára priestor, kde si môžeme pripomenúť, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, ktorý by sme mali rozvíjať.

NTM je zastrešujúcou kampaňou pre najrôznejšie miestne aktivity zamerané na praktický rozvoj manželstva, ktoré prebiehajú na rôznych miestach Slovenska. Stáva sa tak platformou spolupráce pre rôzne subjekty, ktorých cieľom je pracovať na rozvoji kvalitných manželských vzťahov. Na tejto iniciatíve sa však zároveň môže podieľať každý, kto zdieľa podobné hodnoty a ciele.

NTM nie je politicky ani nábožensky zameraná iniciatíva, pričom je však otvorená spolupráci aj s politickými a náboženskými zoskupeniami zameranými na podporu manželstva. Jedným z cieľov NTM je tiež motivovať laickú a odbornú verejnosť, médiá a verejne známe osobnosti, aby aspoň raz za rok podporili dôležitosť manželstva v spoločnosti a potrebu starať sa oň.

Zakladateľ Národného týždňa manželstva Richard Kane hovorí, že je to „dobrá príležitosť pre dobrých ľudí, aby robili dobré veci“. Chceme dať manželom príležitosť oceniť, posilniť, prehĺbiť, ale aj dať do poriadku svoje manželstvo, jednoducho ich povzbudiť k tomu, aby na svojom manželstve pracovali. Ak je manželstvo zručnosťou, tak sa staňme zručnými!

Hrajme spolu!

Život je niekedy ťažký. Dokonca príliš ťažký pre jedného. Aj preto je fajn, že v manželstve sú na všetko dvaja. Keď jeden už nevládze, druhý práve vtedy zatiahne… a v lepšom prípade ešte aj ponúkne svoje rameno, o ktoré sa ten prvý môže oprieť. Takto ľahšie preplávajú aj náročnými situáciami. Čo však vtedy, keď už sú obaja takí unavení alebo preťažení, že si nie sú istí, či je možné oprieť sa o toho druhého, či by prídel starostí jedného nespôsobil „exitus“ tomu druhému …?

Reklama by povedala: „Tak si dáme DELI!“ Nemusíte hneď siahnuť presne po tejto čokoládke, každopádne malé zastavenie, či občerstvovacia prestávka určite vzťahu prospeje. A čo je ešte lepšie – nemusíme čakať, až sa náš vzťah ocitne v stave krajnej núdze, môžeme takýto manéver zaradiť do svojho programu preventívne oveľa skôr.

Odborníci radia, že na uvoľnenie stresu v záťažových situáciách dobre pôsobí, keď úplne vypneme z toho, čomu sa aktuálne venujeme a svoju pozornosť upriamime na niečo iné, ideálne príjemné. Niekto má rád umenie, iný zasa šport či pohyb, no a ďalší možno rád len tak posedí pri kávičke či pohári vínka… A čo tak zahrať sa? Hry a hranie v nás zostali ešte od detských čias. Máme to radi, aj keď nie vždy si na to vieme nájsť čas. Hranie pôsobí uvoľňujúco, užijeme si pri tom kopec zábavy a dočerpáme chýbajúcu energiu. Pri hre sa veľa dokážeme naučiť. Nielen o svete okolo nás, ale aj o sebe či o človeku, s ktorým hráme.

Hry a hranie môže mať rôzne podoby. Inšpirácie pre manželov: hráme si spolu na hudobné nástroje; hráme spolu tenis, bedminton, volejbal, hráme spoločenské hry, hráme sa na detektívov, objaviteľov, … Pri hre potrebujeme hrať fér, inak to nie je hra, ale podvod. Ako manželia sme spoluhráči. A ako spoluhráči HRÁME SPOLU

V spolupráci s odborníkmi z Centra pre tréning a rozvoj sme pripravili pre tento ročník NTM hru pre manželské páry DUET 2. Ide o pokračovanie hry DUET, ktorá sa objavila v minuloročnej kampani a tešila sa veľkému záujmu. Hru DUET si zakúpilo viac ako 880 párov po celom Slovensku.

Hra DUET 2 ponúkne okrem vzájomného prehĺbenia poznania partnerov aj rozvoj najdôležitejších partnerských zručností.

Viac o hre sa môžete dozvedieť na www.vztahovo.sk. Tam si je možné hru aj objednať a zakúpiť. Rovnako si ju môžte zakúpiť v Liptovskom Mikuláši v „AB-C štúdio a kaviareň“ na ulici Vrlíková. Rovnako tiež v Reštaurácií Rotunda, kde sa uskutoční 16.2. interaktívny workshop „7 pilierov spokojného manželstva“.

Využite hru, aby ste prehĺbili vzájomné poznanie, posilnili svoj manželský vzťah a zabavili sa!

zdroj: ntm.sk