Päť spôsobov, ako rodičia môžu zachrániť duše svojich detí (1. časť)

By , 16. februára 2020 11:05

Hlavnou povinnosťou rodičov voči deťom je pripraviť im cestu k spáse ich nesmrteľných duší. Ježiš na to poukázal veľmi jasne: „Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a svojej duši by uškodil?! Lebo za čo vymení človek svoju dušu?!“ Táto biblická pasáž napomohla obráteniu veľkého misionára sv. Františka Xaverského. V tomto krátkom zamyslení by sme chceli vyzdvihnúť päť konkrétnych rozhodnutí a návykov, ktorými rodičia môžu svojim deťom pripraviť cestu do neba. Rodičia, nikdy nezabudnite: vašou hlavnou povinnosťou je priviesť každého člena vašej rodiny do neba, aby boli s Bohom, blahoslavenou Pannou Máriou, anjelmi a svätými po celú večnosť.

1. Dajte ich pokrstiť skoro.

Čo najskôr sa postarajte o krst svojho dieťaťa. V priebehu tehotenstva môžu dobrí rodičia spraviť všetky predchádzajúce prípravy tak, aby mohli dať dieťa pokrstiť rýchlo. Príprava na krst, papiere, krstní rodičia, atď. – to všetko sa dá pripraviť ešte predtým, ako sa dieťa narodí. Pamätajte na slová Ježiša malému dieťaťu: „Nechajte deti a nebráňte i m prichádzať ku mne, lebo takým patrí nebeské kráľovstvo.“

2. Okamžite sa začnite modliť!

Dieťa môžeme prirovnať k špongii. Špongia prirodzene absorbuje (obzvlášť) kvapaliny a zvyčajne vodu. Ak však do špongie dávame špinavú vodu, tak špinavú aj vyžmýkame, ak čistú, tak vyžmýkame čistú. Trojročné dieťa môže sledovať televíziu a opakovať hlúpe, urážlivé a vulgárne slová alebo pesničky. Ak je to takto, prečo by nemali rodičia vyplniť myseľ, srdce i pery dieťaťa modlitbami k anjelom, Márii, Trojici a k Nebeskému Otcovi? Prečo dovoliť, aby bolo dieťa naplnené odpadom, a nie radšej krásnymi modlitbami?

3. Obetujte to.

Rodičia, pozývame vás naučiť vaše deti krátke, ale také dôležité slovné spojenie: „Obetuj to!“ Znamená to vlastne využiť každodenné kríže a utrpenia, ktoré Boh zosiela na dospelých rovnako ako na deti. Veľa utrpenia je zbytočného, pretože nie je obetované Bohu. Prečo neučiť deti, aj keď sú malé, obetovať bolesť hlavy, zubov, horúce či chladné počasie, pády, modriny či porezanie sa tak, aby toto utrpenie malo nekonečnú hodnotu? Mama a otec, vy ste prvými učiteľmi, najmä v oblasti viery. Buďte verní svojmu manželskému povolaniu!

(…pokračovanie nabudúce)

Zdroj: https://zastolom.sk/pat-sposobov-ako-rodicia-mozu-zachranit-duse-svojich-deti/